سایت خبری و مذهبی

احسان مقامی از مقامات اهل سلوک هست/ تبیین نعمات بهشتیان

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶

گروه حوزه های علمیه: مفسر قرآن کریم ضمن تبیین برخی نعمات برای بهشتیان بر اساس سوره الرحمان گفت: یکی از این نعمات احسان الهی هست که پیامبر(ص) در روایتی فرمودند، احسان، مقامی از مقامات اهل سلوک هست.

به گفته خبرنامه بین المللی قرآن(ایکنا)آیت الله العظمی جوادی آملی امروز ۱۴ آذرماه در جلسه تفسیر سوره الرحمان در مسجد اعظم گفت: سوره رحمان دو فصل دارد که فصل اول آن در مورد جزای تلخ جهنمی ها و فصل دوم نیز در مورد پاداش های شیرین بهشتیان هست.
وی افزود: در این فصل فرمود دو بهشت برای یک عده و دو بهشت نیز برای عده دیگری هست که با تعبیر «دون» به کار رفته که اوصاف ذکر شده نشان می دهد که دون به معنای پایین تر نیست بلکه به معنای نزدیکتر هست.
این مفسر قرآن با اشاره به خوف از مقام الهی بیان کرد: مقام گاهی برای عابد و گاهی برای معبود هست؛ وقتی سخن از مقام ابراهیم هست این مقام با دعا بالا آمده هست و اگر دقیق بررسی کنیم علامت دو پای آن حضرت با اینکه بر سنگ سخت بوده باقی مانده هست.
آیت الله جوادی آملی با بیان اینکه در سوره رحمان، مقام به معبود منسوب هست تصریح کرد: غالب اهل معرفت دو بهشت و جنت را به روحانی و جسمانی معنا کرده اند اما برکات ذکر شده در این سوره تماما با جسم سازگار هست.
این مفسر قرآن عنوان کرد: در بهشت، چشمه هایی وجود دارد که جریان آن به اراده اهل بهشت هست و تا آنان نخواهند و جای آن را مشخص نکنند چشمه نمی جوشد.
وی بیان کرد: برخی از مقامات و نعمت های ذکر شده در بهشت مخصوص نمازشب خوانان هست؛ زیرا برخی نعمات هست که متناسب با معرفت هر فردی هست و برخی افراد اصلا خیلی از این نعمات را درک نمی کنند که بخواهند در بهشت داشته باشند.
این مفسر قرآن تصریح کرد: ما به اندازه ای که می فهمیم و می شنویم آرزو می کنیم ولی خیلی از موارد را متوجه هم نمی شویم؛ براساس ادعیه، حورالعین هم برای زنان و هم برای مردان استولی ادب قرآن …

اخبار پیشنهادی: