سایت خبری و مذهبی

اعتقاد مهم تر هست یا اخلاق

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶

اعتقاد مهم تر هست یا اخلاق

دسته بندی : البرز تاریخ : جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶

کانون خبرنگاران نبأ: مدیرعامل مؤسسه صحیفه سجادیه و رساله حقوقیه گفت: در میان ما این مشهور هست که اعتقادات، اصول دین و احکام، فروع دین را تشکیل می دهد و بخش سوم دین را هم اخلاق می دانیم. همین موجب شده بسیاری تصور کنند اهمیت و اولویت این مسائل نیز به همین ترتیب هست در حالی که اساساً بسیاری از مشکلات ما مسلمانان به برداشت های نادرست از موضوع رابطه دین و اخلاق باز می گردد.

به گفته کانون خبرنگاران ایکنا ، نبأ ، حجت الاسلام والمسلمین محمود لطفیان سرگزی، مدیرعامل مؤسسه صحیفه سجادیه و رساله حقوقیه، در نشست «اعتقاد مهم تر هست یا اخلاق» که در قم برگزار شد، خطاب به خانواده ها گفت: مشهور در میان ما این هست که اعتقادات، اصول دین و احکام، فروع دین را تشکیل می دهد و بخش سوم دین را هم اخلاق می دانیم. همین تقسیم و نام گذاری موجب شده بسیاری تصور کنند اهمیت و اولویت این مسائل نیز به همین ترتیب هست؛ این در حالی هست که اساساً بسیاری از مشکلات فرهنگی و اجتماعی ما مسلمانان به برداشت های نادرست از موضوع رابطه دین و اخلاق باز می گردد که این بحث را نیز در بر می گیرد.
وی ادامه داد: اما آنچه در این مجال می گنجد، اشاره به یک دلیل عقلی برون دینی و انبوهی از دلایل نقلی درون دینی هست. از جنبه برون دینی باید توجه داشت که اخلاق، مستقل و مقدم بر دین هست و اگر چنین نباشد، هیچ دلیلی برای ضرورت پذیرش دین، پایبندی به اعتقادات صحیح و تبعیت از اولیای الهی نخواهیم داشت. اما از جنبه درون دینی کافی هست مروری بر آیات قرآن و احادیث نورانی اهل بیت(ع) داشته باشیم تا دریابیم در این متون، اهمیت اخلاق به مراتب بیش از عقاید و مناسک دینی مورد تأکید قرار گرفته هست.
مدیرعامل مؤسسه صحیفه سجادیه و رساله حقوقیه بیان کرد: دقت در احادیث مجموعه ارزشمند «کتاب ایمان و کفر» از گنجینه بی بدیل «اصول کافی» برای تصدیق این ادعا بسیار مفید هست. به ویژه احادیث باب های ۴۹، ۱۱۵ و ۱۲۹ این کتاب که به صراحت، اخلاق نیکو را ریشه و مبنای ایمان و اخلاق زشت را اصل کفر معرفی می کند و بارها بر اهمیت بیشتر اخلاق بر مناسک دینی اصرار می ورزد؛ در سایر کتاب های حدیثی …

اخبار پیشنهادی: