سایت خبری و مذهبی

انجام پروژه «حضور بانوان در ورزشگاه ها» در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷

گروه حوزه های علمیه: مسئله حضور زنان در ورزشگاه ها از جهات متعددی می تواند موضوع بحث فقهی قرار گیرد؛ از این رو این پروژه «حضور بانوان در ورزشگاه ها» در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در حال انجام هست.

به گفته خبرنامه بین المللی قرآن(ایکنا) به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین صالحی مازندرانی مدیر گروه مسایل فقهی و حقوقی پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: حجت الاسلام والمسلمین فخار طوسی مدیر این پروژه، نگارش اولیه آن را به اتمام رسانیده و کار تحویل ناظر پروژه شده هست.
مدیر گروه مسائل فقهی و حقوقی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در توضیح محتوایی این پروژه گفت: مسئله حضور زنان در ورزشگاه ها از جهات متعددی می تواند موضوع بحث فقهی قرار گیرد که از جمله؛ نوع ورزش هایی که در این اماکن انجام خواهد شد و پوشش خاصی که ورزشکاران به اقتضای حرفۀ خود بر تن می کنند، بحث از این مسأله را از منظر «نگاه به نامحرم و محدوده و حریم آن» حائز اهمیت می کند؛ همچنین هیجانات حاکم بر این محیط ها و رفتار های خارج از کنترل که توسط تماشاچی ها انجام خواهد شد، زاویۀ «در معرض گناه و ناروایی ها قرار گرفتن» را دریچۀ این بحث قرار می دهد هست.
وی افزود: مردانه بودن محیط های ورزشی (لااقل در وضعیت موجود) منظری دیگر به این بحث از چشم انداز «اختلاط مردان و زنان» می گشاید.
د) مسألۀ «حق زنان در آزادی تردد و حضور در اماکن مختلف همپای مردان» منظر دیگری هست که در برابر جهات فوق، چالشی را فراروی بحث کنندگان قرار می دهد؛ این جهات و نیز بحث موضوع شناسی زوایایی هست که در این بحث می تواند بحثی دامنه دار و در عین حال عمیق را سامان دهد.
وی در پایان گفت: این فراز و فرود ها نشانۀ آن هست که این مطالبه قابل توجه و درخور اظهارنظر قاطع فقهی هست تا فارغ از جر و بحث های سیاسی و جناحی و نیز فراتر از گرایشات و تمایلات، از منظری فقهی …

اخبار پیشنهادی: