سایت خبری و مذهبی

جلسات تفسیر قرآن به جلسات معنوی و اخلاقی تبدیل شود

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶

جلسات تفسیر قرآن به جلسات معنوی و اخلاقی تبدیل شود

دسته بندی : البرز تاریخ : پنج شنبه ۹ آذر ۱۳۹۶

به گفته خبرنامه بین المللی قرآن (ایکنا)آیت الله رضا استادی، دبیر شورای عالی حوزه علمیه امشب ۸ آذر در گردهمایی استادان تفسیر در دارالقرآن علامه طباطبایی(ره) گفت: در قم همیشه جلسات تفسیر وجود داشت، ولی برخی از روی بی اطلاعی گفتند که تفسیر در حوزه مهجور مانده ولی با فعالیت های اخیر این شایعه منتفی شده هست.
وی با بیان اینکه جلسات تفسیر و علوم قرآنی به تعداد چند صد عدد در حوزه قم وجود دارد افزود: هم مراجع و هم رهبری می فرمایند که نیاز ضروری امروز حوزه، اخلاق هست.
استادی عنوان کرد: فقه و اصول و ادبیات به صورت غیرمستقیم با اخلاق مرتبط هست و ممکن هست کسی مباحث فقهی را بگوید ولی ربطی به اخلاق ندارد ولی آیه آیه قرآن با اخلاق ارتباط دارد.
استادی تصریح کرد: پیشنهاد بنده این هست که در ذیل تفسیر آیات قرآن، مباحث اخلاقی مرتبط نیز برای طلاب بیان شود تا کم کم طلاب به مسایل اخلاقی آشنا شوند.
استاد حوزه علمیه گفت: امام و مراجع بر این نکته تاکید داشتند که مسایل اخلاقی در جلسات درسی بیان شود اما این مسئله فراگیر نشده هست و اگر استادان قرآنی اهتمام بورزند حتما موثر خواهد بود.
استادی اظهار کرد: جلسات تفسیر باید جلسات معنوی باشد زیرا منطق و ادبیات نیست و باید کاملا معنوی باشد و عظمت قرآن حفظ شود.
وی افزود: اگر می خواهیم در شاگردان و طلاب اثرگذار باشیم ابتدا باید خودمان اهل عمل به دستورات قرآن باشیم پس اگر دروس تفسیر بخواهد معمولی باشد خیلی فایده نخواهد داشت و باید بنا بگذاریم هم خودمان استفاده کنیم و هم دیگران از آن بهره ببرند.
وی تاکید کرد: اگر به تعبیر امام علی(ع) کسی با قرآن مجالست کند هدایتش زیاد و بی بصیرتی او کم می …

اخبار پیشنهادی: