سایت خبری و مذهبی

خراسان رضوی میزبان پیکر مطهر 30 شهید گمنام می‌شود

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷

خراسان رضوی میزبان پیکر مطهر ۳۰ شهید گمنام می‌شود

دسته بندی : البرز تاریخ : چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶

به گفته خبرنامه فارس از مشهد، علی‌اکبر نجاتی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در مرکز فرهنگی دفاع مقدس خراسان رضوی برگزار شد، ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت صدیقه طاهره(س)، اظهار داشت:  ۳۰ شهید گمنام در این استان تشییع می‌شود.

وی افزود: پیکر مطهر این شهدا روز پنج‌شنبه، ۲۶ بهمن‌ماه با استقبال نیروهای مسلح، مسؤولان و خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران وارد فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد می‌شود.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی با بیان اینکه طواف پیکرهای مطهر شهدا همان شب در حرم رضوی صورت می‌گیرد، اضافه کرد: با توجه به زیاد بودن تعداد پیکرها و تشییع و تدفین آنان در ۱۶ مکان در این استان به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که بخشی از برنامه‌های تشییع، تدوین و وداع با شهدا قبل از شهادت حضرت زهرا(س) و بخشی هم پس از آن انجام شود تا عملیات تشییع و تدوین به بهترین شکل ممکن انجام شود.

نجاتی گفت: جمعه، ۲۷ بهمن‌ماه پیکرهای مطهر ۶ شهید گمنام به دانشگاه آزاد تایباد، مشهدریزه و کاریز منتقل و روز بعد در هریک از مکان‌های مذکور دو شهید تدفین می‌شوند، همچنین در روز شنبه، پیکرهای مطهر ۵ شهید والامقام به نیل‌شهر، تیپ ۳۸ زرهی تربت‌جام و فرهادگرد منتقل و روز یکشنبه، عملیات تشییع و تدفین آنان انجام می‌شود.

وی با اشاره به انتقال پیکر مطهر ۶ شهید گمنام به دانشگاه آزاد قوچان، چکنه و همت‌آباد در روز یکشنبه، یادآور شد: تشییع و تدفین این شهدای گرانقدر روز دوشنبه انجام می‌شود، همچنین در این روز، پیکر مطهر ۵ شهید گمنام به محورهای یونسی، کاخک و یکی از حوزه‌های علمیه مشهد منتقل می‌شود که تشییع و تدفین آنان روز سه‌شنبه همزمان با شهادت حضرت زهرا(س) صورت می‌گیرد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی با بیان اینکه در شب شهادت حضرت صدیقه‌ طاهره(س) در مشهد مقدس نیز مراسم وداع با ۱۸ شهید گمنام با حضور زائران و مجاوران برگزار می‌شود، اظهار کرد: پیکر مطهر این شهدا از میدان شهدا به سمت حرم مطهر رضوی همراه با اجتماع فاطمیون صورت می‌گیرد.

وی اضافه کرد: همچنین در روز شهادت پیکر مطهر ۲ شهید دفاع مقدس به دانشگاه آزاد بردسکن منتقل و ۲ اسفندماه عملیات تشییع و تدفین آنان برگزار می‌شود، محورهای نوخندان، چاپشلو و لطف‌آباد نیز در روز چهارشنبه، میزبان پیکرهای ۶ شهید گمنام هستند که تشییع و تدفین این شهدای گمنام روز پنج‌شنبه برگزار می‌شود.

نجاتی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تشییع نمادین روح ۴۹ شهید جاویدالاثر مدافع حرم همراه با تشییع شهدای گمنام، بیان کرد: شهادت این عزیزان به خانواده‌هایشان اعلام شده و همزمان با تشییع شهدای گمنام در روز شهادت حضرت زهرا(س) روح آنها هم به صورت نمادین تشییع می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به تشییع دو شهید مدافع حرم، یادآور شد: صورت قبر این شهدا در بهشت رضا(ع) آماده شده هست.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی همچنین با اشاره به تدفین ۱۸۹ شهید گمنام در دانشگاه‌های کشور، متذکر شد: قریب به ۴ هزار شهید در بهشت زهرا(س) و یک هزار شهید در سایر نقاط کشور تدفین شده‌اند. یک هزار و ۱۰۰ مکان نیز متقاضی دریافت شهید گمنام هستند.

وی ادامه داد: با تدفین این ۳۰ شهید والامقام، تعداد شهدای گمنام خراسان رضوی نیز به ۲۹۲ شهید می‌رسد که در ۸۸ نقطه آرام گرفته‌اند، از این ۸۸ مکان، در ۲۷ مکان یادمان ساخته شده و مابقی در دست ساخت هست. از این تعداد، تاکنون ۵ شهید گمنام نیز شناسایی شده‌اند.

نجاتی با بیان اینکه فقط یکی از این شهدای گمنام در مشهد تدفین می‌شود، گفت: این شهدای گرانقدر عموما در عملیات‌های بدر، خیبر، کربلای ۴ و ۵، زبیدا و مناطق جنوب به شهادت رسیده‌اند.

وی با اشاره به اینکه امنیت امروز ما مدیون ایثار و جان‌فشانی‌های این شهدا هست، یادآور شد: شهدا نه تنها ایران اسلامی را از هجمه شرق و غرب حفظ کردند، بلکه برای جهان اسلام سردمدار و الگو شدند و امروز بسیار مورد احترام مردم جهان اسلام هستند.

انتهای پیام/ذ