سایت خبری و مذهبی

خط مشی حوزه علمیه در مرز روحانیت سکولار و روحانیت دولتی

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶

به گفته خبرنامه بین المللی قرآن (ایکنا) نشست علمی «وظایف متقابل حوزه علمیه و نظام در پرتو مبانی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران» با حضور عباسعلی کدخدایی، عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان ظهر امروز ۸ آبان ماه ۹۶ در حوزه علمیه آیت الله ایروانی برگزار شد.
کدخدایی در این نشست اظهار کرد: اگر یک نظام اسلامی می خواهد شکل بگیرد و استمرار پیدا کند باید به منبعی متکی باشیم که کارشناسانی اسلامی تربیت کرده و به جامعه تحویل دهد. آن سرچشمه زاینده حوزه علمیه هست. در واقع حوزه مسیر اسلامی سازی جامعه را از صدر اسلام آغاز کرده و در آینده ادامه خواهد داد. در این بازه زمانی تحولات زیادی در این مسیر به وجود آمده و در مواقعی حکّام جور تلاش کردند که روحانیت را از مسیر اصلی خود منحرف کنند.چون این چشمه زاینده متکی بر آموزه های اسلامی بوده هست، علی رغم سختی ها توانسته خودش را سرپا نگه دارد. 
وی تأکید کرد: ما در این جامعه اسلامی نیازمند نیروی انسانی هستیم و این امر بر عهده حوزه هست. وظیفه حوزه، تربیت نیرو برای جایگاه هایی هست که در قانون اساسی لحاظ شده هست. گرچه حوزه باید استقلال خودش را حفظ کند اما این بدان معنا نیست که با دولت و حکومت هیچ کاری نداشته باشد بلکه باید متکی به دولت نباشد. به عبارت دیگر باید در حفظ و استمرار حکومت گام بردارد اما وابستگی به دولت نداشته باشد. این حوزه علمیه بود که امام خمینی در آن پرورش پیدا کرد. این حوزه هست که امام موسی صدر و علامه طباطبایی و شیخ طوسی و … پرورش داده هست.
وی افزود: چه حکومت، اسلامی باشد و چه نباشد حوزه باید وظیفه خودش را انجام دهد چون هدف اصلی حوزه هدایت جامعه هست. هدایت جامعه ابزار می …

اخبار پیشنهادی: