سایت خبری و مذهبی

فهم فلسفی از رسانه های جدید نداریم

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

فهم فلسفی از رسانه های جدید نداریم

دسته بندی : البرز تاریخ : دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶

فهم فلسفی از رسانه های جدید نداریم
سومین نشست از سلسه نشست های کتابخوان تخصصی مطالعات فضای مجازی با موضوع معرفی کتابهای حوزه مبانی نظری و فلسفه مجازی در کانون اندیشه جوان برگزار شد.

به گفته خبرنگار کرامت البرز ، در این نشست حسن خجسته، رییس پژوهشکده ارتباطات پژوهشکده فرهنگ و ارتباطات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، سخنان خود را با معرفی کتاب فلسفه مجازی آغاز کرد و گفت: مبنای این کتاب بر این هست که آیا فلسفه فیلم وجود دارد یا خیر؟ اگر فلسفه فیلم هست پس چگونه باید ساختار پیدا کند؟ این کتاب به هستی شناسی فیلم و مبانی معرفتی فیلم اشاره دارد. ۴ نوع رابطه بین سینما و فلسفه داریم؛ یکی نحوه زندگی و تفکر یک فیلسوف هست. دومی، ساختن فیلم با بهره مندی از نظریات فلسفی هست و سوم، بهره گیری از فلسفه برای نقد فیلم، چهارم هم فیلم به مثابه فلسفه هست. در این کتاب اصلی ترین سوال این هست که آیا فلسفه فیلم به مثابه اندیشه ورزی مبانی وجودی دارد یا نه؟ مباحث فلسفی  در این کتاب کم تر مطرح شده هست در حالیکه بسیار مهم هستند.
رییس پژوهشکده ارتباطات پژوهشکده فرهنگ و ارتباطات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی افزود: بحث مهمی در سینما وجود دارد به نام شأن مولف. درباره مولف ۲ دیدگاه وجود دارد؛ یکی دیدگاهی که مولف را قبول ندارد به این معنا که می گوید سینما و فیلم تعریف یک نفر نیست یک مجموعه ای اثری را خلق می کنند و کارگردان یک نقش در این میان دارد ولی کسانی که به نظریه مولف معتقدند اساساً با اقتباس مخالفند و می گویند کارگران مولف باید خودش بنویسد و خودش فیلم را بسازد. اکنون شاید ضعف سینمای ما هم در قصه باشد. بحثی که در سینما داریم این هست که چرا مخاطب سینما درگیر عواطف مختلفی خواهد شد و این بحث در فضای مجازی هم می تواند مطرح شود و یکی از دلایل آن شبیه سازی هست که مخاطب قصه فیلم را با زندگی خودش شبیه سازی می کند و درگیر فیلم خواهد شد. دیدگاه دوم …

اخبار پیشنهادی:

فهم فلسفی از رسانه های جدید نداریم