سایت خبری و مذهبی

هیچ یک از مولفه های اساسی پیشرفت بدون حضور دین به نتیجه نمی رسد

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

دریافت خبر : دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۱

هیچ یک از مولفه های اساسی پیشرفت بدون حضور دین به نتیجه نمی رسد
شاکرین گفت: هیچ یک از مولفه های اساسی پیشرفت بدون حضور دین به نتایج مطلوب نمی رسد و الگوی مطلوب با بالاترین سطح تعامل علم و دین محقق خواهد شد.

به گفته خبرنامه کرامت البرز ، کرسی ترویجی «نسبت دین و پیشرفت با تأکید بر دیدگاه علامه طباطبایی(ره)» به همت حلقه تخصصی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مرکز مطالعات بینارشته ای با همکاری قطب علمی فلسفه دین در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی دفتر قم برگزار شد.
حجت الاسلام حمیدرضا شاکرین، عضو هیات علمی گروه منطق فهم دین پژوهشکده حکمت و دین پژوهی به عنوان ارائه دهنده این کرسی علمی با اشاره به اینکه رابطه دین و پیشرفت و چند و چون آن یکی از مباحث مهم در دین شناسی و در مطالعات توسعه هست، گفت: می کوشیم تا این مساله را از منظر اندیشمندان، با نگاهی ویژه به آرای علامه طباطبایی بررسی کنیم.
وی افزود: حاصل تحقیق آن هست که پیشرفت واقعی انسان حقیقتی دین بنیاد هست و الگوهای سکولار مانند تمدن غرب مدرن در تامین سعادت واقعی ناکام بوده، با سیطره کمیت آدمی را در هاویه هواهای نفسانی سرکش پرتاب نموده، فضایلی چون راستی، جوانمردی، رأفت، احسان و امثال آن را- که بن مایه مناسبات صحیح انسانی هست – تا جایی دارای ارزش و اعتبار می داند که منفعت مادی داشته باشد. در مقابل تنها دین الهی هست که در بستر نگرش توحیدی می تواند او را از انحطاط رهانیده، فرد و جامعه را به خیر و سعادت رهنمون شود.
شاکرین گفت: از جمله مسائل مورد بررسی در مباحث توسعه، رابطه دین و پیشرفت و میزان و چگونگی تعامل این دو هست. اساسا بین دین و پیشرفت چه نسبتی برقرار هست، همسازی، ناسازی یا نسبتی دیگر؟ بر فرض مناسبات دین و پیشرفت سازنده و تعاملی باشد، حدود این رابطه و گستره آن تا کجا هست و دین چگونه می تواند الگوی پیشرفت را امداد نماید؟ بر فرض بتوان الگوی پیشرفت را بر اساس دین بنیاد کرد، امتیاز و برتری آن …

اخبار پیشنهادی:

هیچ یک از مولفه های اساسی پیشرفت بدون حضور دین به نتیجه نمی رسد